Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Relacja ze spotkań autorskich z pisarką Joanną Jagiełło w dniu 3.11.2021 r.

Utworzono dnia 06.11.2021

Biblioteka Publiczna Gminy Prażmów, 3 listopada rozpoczęła cykl spotkań z młodzieżą pt. "Terapeutyczna moc książek". Spotkania poprowadziła autorka powieści dla młodzieży, dorosłych i dzieci, a także wierszy i opowiadań - Joanna Jagiełło.

"Wokół przemocy" taki był pierwszy temat, który został poruszony z klasami 7. Po przedstawieniu pisarki przez dyrektor biblioteki panią Emilię Krzaczek, uczniowie zostali zapoznani z twórczością autorki. Poznali fabułę i bohaterów książek "Jak ziarnka pisaku", "To już nie ma znaczenia", "Nie wiesz o mnie wszystkiego". Pani Joanna nie tylko opowiadała o swoich książkach ale również rozmawiała z młodzieżą o przemocy, toksycznej miłości i samobójstwie. Zobrazowała problem na podstawie bohaterów z jej książek, zachęcając przy tym uczniów do dyskusji o tym co robić kiedy powstaje problem, jak o nim rozmawiać i z kim. Ważnym elementem spotkania było uświadomienie uczniom, że nie są sami z problemami i że zawsze jest ktoś z kim mogą porozmawiać. Na koniec spotkania młodzież miała możliwość zadać pisarce pytania. Pojawiły się między innymi pytania o to, czym się Pani Joanna Jagiełło inspiruje pisząc swoje książki, ile zajmuje napisanie jednej pozycji oraz ile książek do tej pory napisała.

Drugie spotkanie tego dnia odbyło się z klasami 5 i dotyczyło buntu, wspólnie zastanowiliśmy się co to jest bunt, czy jest zły, czy dobry. Autorka na początku zapytała uczniów czy czytają książki i czego szukają w czytanych pozycjach. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że książki są sposobem na zabicie nudy, a szukają w nich własnych zainteresowań oraz emocji. Duże poruszenie wśród piątoklasistów wywołało pytanie przeciwko czemu chcieliby zaprotestować. Pomysłów było sporo, oto kilka z nich: - protest przeciwko wycinaniu drzew, - przeciw małej ilości wyjazdów na basen ze szkoły, - protest o zmniejszenie ilości sprawdzianów. Jak się okazało podczas dyskusji największym powodem do protestu okazały się karty na obiad, które muszą uczniowie nosić i okazywać na stołówce aby otrzymać posiłek. Pani Joanna poprosiła uczniów o podanie argumentów i innych rozwiązań, które można wprowadzić zamiast kart. Pisarka przedstawiła swoją książkę pt. "Czacha się buntuje" w której przedstawiła bunt jako niezgodę na zaistniałą rzeczywistość, walkę z tym czego nie akceptujemy, jako coś pozytywnego. Oprócz książki "Czacha się buntuje", dzieci poznały Amelię, czyli Czachę z poprzedniej części pt. "Pamiętnik Czachy".

Na przygotowanej przez bibliotekarki z Biblioteki Publicznej Gminy Prażmów w Prażmowie wystawce, uczestnicy spotkań mogli zobaczyć książki Joanny Jagiełło, które znajdują się w zbiorach biblioteki.

 

Spotkanie autorskie z Joanną Jagiełło

Utworzono dnia 06.11.2021, 14:22

facebook

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Luty 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 39

W poprzednim tygodniu: 109

W tym miesiącu: 297

W poprzednim miesiącu: 511

Wszystkich: 14771

Academica