Relacja ze spotkania pt. "Polskie Wigilie z dawnych lat"

W dniu 07.12.2017 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Prażmów w Prażmowie gościliśmy znaną i lubianą dziennikarkę, pisarkę, laureatkę wielu konkursów literackich Panią Elżbietę Olszewską-Schilling i jej wieloletniego przyjaciela z salonów literackich, autora książek Pana Jana Rychnera. Spotkanie pt. "Polskie Wigilie z dawnych lat" oparte było na odczytanym przez samą autorkę opowiadanu pt. "Wigilia", które znajdziemy w książce Pani Elżbiety pt. "Sezon na bratki". Przeczytane opowiadanie to osobiste wspomnienia pisarki z przygotowań do świąt w czasach wojny. Zwykła polska rodzina z Lublina w 1944 roku, pomimo pięknego czasu jakim są święta Bożego Narodzenia przeżywała koszmar związany z zaginięciem Janka, czyli brata Pani Elżbiety. Rozpacz matki i smutek rodziny zdominował ten magiczny czas. Jednak gdzieś tam w głębi serca domowników tliła się nadzieja, że Janek żyje. Szczęśliwe zakończenie tej historii miało miejsce w Wigilię, kiedy zaginiony syn i brat zastukał do drzwi domu. Nasz drugi gość wtórował swojej przyjaciółce przygrywanymi kolędami i nam wszystkim odczytał kilka swoich wierszy i wspomnień. Nasi goście opowiedzieli również jak dawniej celebrowali Wigilię, a jak to wygląda obecnie. Bardzo chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami z przygotowań kulinarnych i czasu oczekiwania na pierwszą gwiazdkę. Spotkanie wprowadziło wszystkich słuchaczy w ten magiczny nadchodzący czas. Książki Pani Elżbiety Olszewskiej-Schilling i Pana Jana Rychnera znajdą Państwo w naszym księgozbiorze. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich, którzy nie mieli do tej pory okazji aby zapoznać się z twórczością autorów.

Zdjęcie użytkownika Biblioteka Publiczna Gminy Prażmów.