Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Relacja z marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 30.03.2023

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiałyśmy pozycję polskiej autorki, Karoliny Bednarz pod tytułem „Kwiaty w pudełku”. Jest to reportaż o kobietach w Japonii, napisany na podstawie wywiadów.

Książka jest opisem trudnego życia Japonek na przestrzeni wielu wieków, aż do czasów współczesnych. Autorka przedstawia różne sfery życia japońskich kobiet, matek, żon, kobiet pracujących, pań do towarzystwa, bezdomnych itd.

W Japonii kobieta uważana jest za kogoś gorszego niż mężczyzna. Bardzo dobrze autorka ukazała to w rozdziale o molestowaniu w środkach transportu publicznego. Japonki boją się wsiadać do pociągu lub metra.

 Kobietom trudniej zdobyć wykształcenie, osiągnąć sukces zawodowy. Uważa się że kobieta przede wszystkim powinna wyjść za mąż urodzić dzieci, zajmować się domem i opiekować się na starość teściami.                                                                       

Kobiety które nie znajdą sobie męża są bardzo prześladowane.

W Japonii bardzo duże znaczenie ma pochodzenie, nawet współcześnie. Złe wyjście za mąż lub ożenek może mieć wpływ na życie innych członków rodziny.

 Z opisu autorki wynika, iż rząd w Japonii stawia głównie na rozwój technologii (Japonia jaką zapewne zna większość z nas), a wszystko inne jest mało ważne. Społeczeństwo Japońskie bardzo szybko się starzeje. Ludzie są przepracowani. Jest bardzo dużo samobójstw.

Książka jest bardzo ciekawa i zmieniła nasze spojrzenie na temat Japonii.

 Klub DKK gorąco poleca.

 

Zdjęcie

Utworzono dnia 30.03.2023, 12:24

facebook

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 72

W poprzednim tygodniu: 77

W tym miesiącu: 4

W poprzednim miesiącu: 335

Wszystkich: 12883

Academica